Fujian zhichuan mechanical equipment Co., Ltd.
Contact Now
  • 1
Brand Name : Rexroth
Model Number : SL20PA2-43
Certification : CC
Place of Origin : Germany
MOQ : 1 PC
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 10PC/DAY
Delivery Time : 3Days
Packaging Details : Wooden Boxes
Packaging Details : Exporting Normal package
Maximum Working Pressure : 350bar
Sealing Material : fluoroplastics
Port Type : NPTF
Type Of Connection : Subplate mounting
Connection Type : Threaded
Contact Now
Description:
Rexroth Direction Valve SL20PA2-43 is a pilot operated check valve manufactured by Bosch Rexroth. It is a pilot operated check valve, which is mainly used for controlling the one-way flow of fluids in hydraulic systems. The valve controls the opening and closing of the spool by means of hydraulic pilot pressure, enabling free passage in the forward flow direction and a reliable seal in the reverse flow direction.Rexroth Direction Valve SL20PA2-43 is a hydraulic check valve used to control the direction of oil flow in a hydraulic system. It allows the oil to flow freely in one direction, while blocking the flow in the opposite direction. The valve controls the direction of oil flow by means of a removable spool. When the spool is in one position, the oil flow can pass; when the spool is in another position, the oil flow is stopped. The valve has a diameter of 20 mm, an operating pressure of up to 315 bar and a flow rate of up to 150 L/min. It is base plate mounted and is suitable for a wide range of hydraulic systems.
Areas of application:
Advantages:
Brand Rexroth
Model SL20GA2-42
Color Blue
place of origin Germany
Material Cast Iron
Power Source Electric
FAQ:
Q1: Wonder if you accept small orders?
Q2: Can you send products to my country?
A2: Sure, we can. If you do not have your own ship forwarder, we can help you.
Q3: What's your payment terms ?
A3: By T/T,LC AT SIGHT,100% full payment.